Promocje
Industrialne regały wiszące, półki NEXTB3 Dąb Brunico
Industrialne regały wiszące, półki NEXTB3 Dąb Brunico
899,00 zł 827,08 zł
szt.
Industrialny stół okrągły RING X 110 Dąb brunico
Industrialny stół okrągły RING X 110 Dąb brunico
1 299,00 zł 1 195,08 zł
szt.
Nowoczesna wysoka komoda KASPIAN
Nowoczesna wysoka komoda KASPIAN
519,00 zł 439,00 zł
szt.
Industrialne regały wiszące, półki NEXTC5 Dąb Brunico
Industrialne regały wiszące, półki NEXTC5 Dąb Brunico
1 559,00 zł 1 434,28 zł
szt.
Industrialny stół okrągły RING X 90 Wytrawny szary kamień
Industrialny stół okrągły RING X 90 Wytrawny szary kamień
1 199,00 zł 1 103,08 zł
szt.
Nowoczesny stół okrągły RING 6 110 Wytrawny szary kamień
Nowoczesny stół okrągły RING 6 110 Wytrawny szary kamień
1 299,00 zł 1 195,08 zł
szt.
Nowoczesny stół do jadalni EVO 180/90 Wytrawny szary kamień
Nowoczesny stół do jadalni EVO 180/90 Wytrawny szary kamień
1 295,00 zł 1 191,40 zł
szt.
Solidny metalowy stół w stylu loft RENO 160/90 Beton
Solidny metalowy stół w stylu loft RENO 160/90 Beton
1 269,00 zł 1 167,48 zł
szt.
Umywalka stalowa nablatowa POLLA VUP_G22S
Umywalka stalowa nablatowa POLLA VUP_G22S
1 777,00 zł 1 245,00 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Oświetlenie kreatorem wnętrza
Oświetlenie kreatorem wnętrza

Światło odgrywa bardzo istotną rolę w życiu każdego z nas, wpływając pozytywnie na nastrój, podnosząc wydajność pracy oraz komfort odpoczynku. Jeśli mamy swobodę wyboru – zawsze skłaniamy się ku wnętrzom, ze światłem padającym z dwóch stron, zaś pomieszczenia oświetlone tylko z jednej strony pozostają puste i nieużywane. Ten wzorzec, być może w większym stopniu niż jakikolwiek inny, wpływa na sukces lub niepowodzenie danego pomieszczenia. Jest to wyjątkowo zauważalne, ponieważ wszyscy lubimy przebywać głównie w pokojach narożnikowych lub spędzać wieczory w pomieszczeniach ze źródłami światła o różnym natężeniu. Niemalże równorzędnie docenia się walor dekoracyjny oświetlenia, w szczególności za podkreślanie danych elementów wystroju lub charakteru projektowanego wnętrza.

Światło sztuczne stanowi substytut światła naturalnego i powinniśmy w pełni wykorzystać jego potencjał przy projektowaniu idealnych wnętrz. W każdym pomieszczeniu, służącym do spędzania czasu, powinny znaleźć się trzy rodzaje oświetlenia: światło główne, zadaniowe/akcentujące i dekoracyjne. Światło główne powinno równomiernie oświetlić całą przestrzeń, do czego najlepiej sprawdzają się plafony lub rozbudowana lampa wisząca o źródłach światła skierowanych w różne strony. Światło zadaniowe ma wspierać nas przy wykonywaniu konkretnych czynności, np. pracy przy biurku (lampy biurkowe, lampy podłogowe), czy przygotowywaniu posiłku na blacie kuchennym (oświetlenie do kuchni). Najlepiej sprawdzi się lampa o mechanizmie ruchomym, by zawsze skupiała źródło światła przed nami. Światło dekoracyjne jak sama nazwa wskazuje – ma służyć efektowi wizualnemu wnętrza, podkreślając styl wykończenia. Eleganckie, kryształowe kinkiety, oryginalne lampy wiszące o niepowtarzalnej stylistyce, ozdobne żyrandole w szlachetnych kolorach złota, srebra oraz miedzi to tylko przykłady niektórych z nich. Jest to jednak uogólniony podział oświetlenia, a zastosowanie nowoczesnej techniki oświetlenia LED zaciera różnice między nimi. Światła zadaniowe i lampy dekoracyjne poprzez zmianę intensywności mogą pełnić funkcję oświetlenia ogólnego i odwrotnie. Obecnie do dyspozycji jest wiele rozwiązań, od mniej lub bardziej miniaturowych punktów, wąskich lub szerszych linii świetlnych, mniejszych lub większych rozmiarów świecących płaszczyzn, czy modułowych źródeł światła, dzięki którym architekci wnętrz mogą stworzyć niezwykłe aranżacje, wydobywając zalety danej przestrzeni.

Trochę inaczej podchodzi się do projektowania stref wejściowych i ciągów komunikacyjnych, które zazwyczaj są całkowicie pozbawione dostępu do naturalnego oświetlenia i trzeba aranżować tę przestrzeń za pomocą światła sztucznego. Ta część mieszkania jest ogromnie ważna i nie powinna być pomijana przy projektowaniu, gdyż stanowi wizytówkę całego mieszkania. Projektując oświetlenie w korytarzu czy na klatce schodowej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Istotne jest, by źródła światła nie oślepiały, a wyznaczały drogę pomiędzy pomieszczeniami. W tych częściach domu doskonały rozwiązaniem będą minimalistyczne tuby, spoty i listwy z reflektorami. Ciągi komunikacyjne nie muszą być mocno oświetlone, wystarczy ok 50 luksów na metr kwadratowy powierzchni. Szczególną uwagę należy jedynie zwrócić na schody, gdzie światło powinno być nieco intensywniejsze. Coraz większą popularność zyskują inteligentne systemy sterowania instalacjami z możliwością zaprogramowania zmiany natężenia światła i dopasowania go do rytmu dnia domowników. Dzięki mnogości tego typu rozwiązań każdy ma możliwość stworzenia własnej, unikatowej strefy światła.

Anna Nowak

Omni Design. Studio projektowania wnętrz

www.facebook.com/omnidesign.anowak
kontakt@omnidesign.pl
+48 732 840 291

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W toku praktyki zawodowej wykonuje projekty architektoniczne w większych zespołach projektowych, indywidualne projekty wnętrz, a także porusza tę tematykę na łamach portali internetowych. W swoich projektach poszukuje połączenia piękna, funkcjonalności i prostoty. Jednak przede wszystkim skupia się na zadowoleniu mieszkańców wnętrz, tworząc dla nich wyjątkową, zindywidualizowaną przestrzeń.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl