Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak dobrać krzesła do stołu?
Jak dobrać krzesła do stołu?

Wybór odpowiednich krzeseł nie jest tak łatwą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Chociaż, nie bez racji, uznaje się, że to stół jest sercem jadalni, to umiejętnie dobrane krzesła są jego dopełnieniem. O ile w przypadku zakupu kompletu, mamy pewność, ze całość jest odpowiednio dobrana, o tyle kompletując wyposażenie samemu, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pierwsza to wysokość blatu w stosunku do siedziska. Optymalnie siedzisko powinno znajdować się 30 cm poniżej blatu i około 50 cm nad podłogą. Taka pozycja będzie najwygodniejsza dla siedzącego i pozwoli na swobodne samopoczucie. Kolejna kwestia to wysokość oparcia. Jest to niewątpliwie bardzo ważne biorąc pod uwagę komfort użytkowników. Ja jednak chciałabym zwrócić uwagę na coś zgoła innego. Mianowicie, oparcia powinny wystawać maksymalnie 20 cm ponad blat stołu. W innym przypadku stół nabierze „ciężaru”, co poskutkuje optycznym zmniejszeniem pomieszczenia. Ostatnią, jednak równie ważną kwestią jest estetyka. Idealnie dobrane krzesła powinny współgrać nie tylko ze stołem, lecz również z całym wystrojem wnętrza. I na tej kwestii pragnę się dzisiaj skupić.

Styl skandynawski

Styl skandynawski jest ściśle związany z natura. Dlatego też materiałem dominującym w aranżacjach scandi jest drewno. Prosty, drewniany stół będzie się dobrze komponował z jasnymi, minimalistycznymi krzesłami, obowiązkowo na drewnianej konstrukcji. Jeśli zaś chodzi o materiał, z którego wykonane jest siedzisko, mamy tu dwie opcje do wyboru. Dla osób ceniących klasykę polecam krzesła tapicerowane. Są to produkty z wyższej półki cenowej, jednak ich tradycyjny wygląd sprawia, że będzie to rozwiązanie ponadczasowe i neutralne. Drugą opcją są krzesła, których siedzisko jest wykonane z tworzywa sztucznego, np. krzesła Skandi. Jest to bardziej ekonomiczna alternatywa dla klasycznych krzeseł, a zarazem bardziej nowoczesna. Sprawdzi się idealnie w niewielkich, minimalistycznych założeniach.

Bez względu na to, którą z opcji wybierzemy, należy pamiętać o ważnej zasadzie – w stylu skandynawskim stawiamy na jasne, neutralne kolory. Dlatego aranżując jadalnię wybieramy krzesła utrzymane w takiej kolorystyce.

Styl loftowy

Styl loftowy, podobnie jak skandynawski, cechuje się minimalizmem i prostotą. Stoły w stylu industrialnym są bardzo charakterystyczne. Mają masywne blaty, umieszczone na metalowym stelażu. Meble w takim stylu wymagają odpowiedniej oprawy. Sprawdzą się tutaj zwłaszcza krzesła posiadające metalową konstrukcję lub wykończenia, dodatkowo najlepiej w kolorze czarnym. Mogą to być zarówno modele wykonane w całości z metalu, jak również łączone z innymi materiałami. Jeśli chcemy zachować bardziej surowy charakter aranżacji, warto postawić na krzesła z drewnianym siedziskiem. Jeśli zaś zależy nam na wprowadzeniu przytulności – niech to będą modele tapicerowane, na przykład TOLEDO3.

Ze względu na to, że w loftowych wnętrzach króluje beton i stal, sprawdzą się tu krzesła utrzymane w ciemnej kolorystyce. W takiej aranżacji dobrze zaprezentują się modele w kolorze czarnym, szarym oraz ciemnym brązie.

Styl retro

Ze względu na mnogość odmian stylu retro, trudno jednoznacznie określić jaki rodzaj krzeseł będzie najlepszy. Niewątpliwie dobierając je do stołu, należy wziąć pod uwagę jego stylistykę. Inne krzesła będą odpowiednie w aranżacji ludwikowskiej, a inne do tej nawiązującej do PRL-u. W pierwszym przypadku sprawdzą się krzesła o ciekawej formie, z giętymi lub rzeźbionymi nogami. Zaś PRL to raczej krzesła o prostych formach, z nóżkami zwężanymi ku dołowi. Co zaś jest ich cechą wspólną, to tapicerowane siedziska i oparcia. Oczywiście różnią się one między sobą zwłaszcza ich kształtem, jednak sama konstrukcja takiego krzesła jest bardzo podobna.

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny w trendach wnętrzarskich rządzi się swoimi prawami. Tutaj nie musimy się trzymać żadnych sztywnych schematów. Oczywiście, według założeń stylu, bardzo ważny jest tu minimalizm formy. Gdy będziemy się tego trzymać, reszta zależy już tylko od naszych osobistych preferencji i poczucia indywidualności. Dlatego coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest łączenie ze sobą całkiem różnych, na pierwszy rzut oka, krzeseł. W takim przypadku, aranżacja może wydawać się chaotyczna, jednak przy dłuższym zastanowieniu można odnaleźć w niej wspólny mianownik. Obecnie bardzo na czasie jest zainwestowanie w krzesła o podobnej lub identycznej formie, a różnych kolorach obić, nawiązujących do reszty pomieszczenia. Idealnym przykładem będzie tu kolekcja SENSO, która charakteryzuje się modelami w szerokiej gamie kolorystycznej. Niewątpliwie jest to oryginalne rozwiązanie, jeśli jednak interesuje nas coś odważniejszego możemy skompletować zestaw z różnych modeli krzeseł, których cechą wspólną będzie kolor obicia. Dzięki temu aranżacja nigdy nie wygląda nudno. Jednak jest to zdecydowanie trudniejsze i wymaga wyczucia smaku, gdyż nie wszystko połączone ze sobą wygląda korzystnie. Z reguły unika się łączenia krzeseł drewnianych z tymi na metalowym stelażu.

Aranżując jadalnię warto przemyśleć każdy jej szczegół. Przy stole toczy się całość życia rodzinnego, stąd komfort i odczucia estetyczne są bardzo ważne. Dlatego, zaczynając prace na projektem, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty.

Magdalena Naruk - projektant wnętrz, architekt krajobrazu

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl